Skip links

CİNSEL TERAPİLER

couple having issue 53876 146073

DR. Burak Toprak

CİNSEL TERAPİ

Cinsel terapi, cinsellikle ilgili sorunlar yaşayan bireylerin daha aktif bir cinsel yaşama kavuşmalarını sağlamak için yapılan bir terapi yöntemidir.

Ülkemizde en sık görülen cinsel işlev bozukluları arasına erkeklerde erken boşalma ve ereksiyon sorunları, kadınlarda ise uyarılma, cinsel ilişki sırasında ağrı ve vajinismustur. Cinsellik eskiden bir tabu olarak görülmesi maalesef bu sorunları olan kişilerin tedavi için başvurmaların engellemiş ve bir çok aile yaşamış oldukları cinsel problemler nedeniyle evliliklerini bitirme noktasına gelmişlerdir.

Cinsel terapide bireysel ve çift görüşmeleri ile kişilerin cinsel problemlerinin psikolojik kökenleri saptanmaya çalışılır, kişinin cinsellikle ilgili yanlış düşünceleri değiştirilmeye çalışılır. Bazen birkaç görüşme ile sorun çözümlenebilmektedir. Cinsel problemlerin altında çoğunlukla yanlış anne baba tutumları ve kültürel inançlar yatmaktadır.

Hangi Sorunlar İçin Cinsel Terapi Faydalı Olabilir?

Türkiye’de aktif cinsel hayatı olan her on kadından sekizinde, her on erkekten yedisinde  hayatının bir döneminde cinsel sorun olduğu saptanmıştır. Çoğunlukla yaşanan cinsel sorunlar şunlardır:

– Orgazm olamama

– Sertleşememe

– Sertleşmenin devam ettirememe

– Vajinismus

– Ağrılı cinsel birleşme

–  Cinsel isteksizlik

– Erken boşalma

– Orgazm olamama

Cinsel Terapi Uygulamasında Neler Yapılır?

Cinsel terapi öncesinde cinsel işlevlerle ilgili sorunlar yaşayan kişi veya çiftlerin fizyolojik ve psikolojik olmak üzere her iki alanda ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Cinsel sorunun sebeplerinin tespiti sonrasında terapi planlaması yapılmakta, terapi planı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Cinsel terapi sırasında kişilere herhangi bir fiziksel temasta bulunulmaz. BU tedavi metodunda problemi ortaya çıkaran nedenleri saptanır ve kişiyi sıkıntıya sokan bu tutumlar değiştirilir. Ortalama 8-10 seans süren cinsel terapide başarı oranları gayet yüksektir. Özellikle erken boşalma ve vajinismus gibi çiftlerin hayatını adeta kabusa dönüştüren durumların tedavisi aslında son derece kolaydır.

Cinsellik bilişsel, duygusal ve davranışsal alanları kapsar. Cinsel terapi de kişinin ruhsal ve cinsel anlamda bu alanlardaki gelişimini hedefler.Cinselliğin doğuştan gelen bir yetenek olmadığını, okuyarak, kendi vücudunu keşfederek ve yaşayarak öğrenilmesi gerektiğini anlatan tüm teknik ve yöntemlerin anlatılır.

Cinsel işlev bozukluğunun altında travmatik bir olay yatıyorsa özellikle bu travmatik anı ile ilgili yapılacak olan EMDR terapisi çok hızlı ve etkili sonuçların alınmasını sağlamaktadır.

Call Now Button