Skip links

ONLİNE TERAPİ

online terapi slideri mobil 500x500 1

DR. Burak Toprak

ONLİNE TERAPİ NEDİR?

Yaşanan olağanüstü durumlar, merkezlere olan uzaklıklar veya dışarı çıkamayacak kadar rahatsızlık sahibi olunan durumlar için geliştirilen online terapi, gelişen teknoloji, yaygın internet kullanımı ve toplumsal bilinç sayesinde başarıyla uygulanabilmektedir. Bu sayede danışan ve uzman farklı mekanlarda olsa da, internet erişimi ve yeterli donanımın olduğu yerde psikiyatrik destek alınabilmesine imkan vermektedir.

ONLİNE TERAPİ NASIL UYGULANIR?

Bireyin evinde ya da mahrem hissedebileceği başka bir ortamda bu hizmetten yararlanması olarak özetleyebileceğimiz online terapi Skype, Whatsapp, Facebook Messenger gibi programlar veya akıllı telefonlar aracılığı ile görüntülü veya sesli olarak uygulanmaktadır.

Tamamen gizlilik içerisinde, anlık mesajlaşma, videolu arama ve telefon görüşmesi ana başlıkları altında gerçekleşen terapi ile uzman ve danışan kişinin farklı mekanlardan internet aracılığı ile eş zamanlı olarak etkileşime girebilmektedir. Bu terapi yönteminde de yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi görüşmeye dair sıklık ve süreler önceden belirlenerek planlama yapılır. Yine seanslar eşliğinde devam eden süreç, yapılan bir çok araştırma ile de etkinliğini kanıtlamış ve her geçen gün yaygınlaşmaya devam eden güvenilir bir uygulamadır.

ONLİNE TERAPİ KİMLERE UYGULANIR?

Mesafelerden bağımsız olarak ulaşılabilirliği açısından bir çok kolaylık sağlayan online psikiyatrik terapinin uygulandığı kişiler genel başlıklar altında şunlardır:

  • Ruh sağlığı merkezinin atmosferinden çekinen ve etkilenen bireyler,
  • Toplumda ruh sağlığı merkezine gittiğinde damgalanma endişesi yaşayanlar,
  • Kendilerini yüz yüze iletişimde ifade etmekte güçlük çeken kişiler,
  • Son dönemlerde yaşadığımız virüs salgını gibi sebeplerden dolayı dışarı çıkamayanlar,
  • Ruhsal veya fiziksel engeli nedeniyle kliniklere gidemeyenler
  • ikametini değiştirmek durumunda kalanlar
  • Kliniklere coğrafi olarak ulaşımda sorun yaşayanlar

Sizler de yüz yüze terapiye dahil olan tüm rahatsızlık çeşitlerinde, kolaylıkla destek alabilmek ya da yarım kalan terapilerinizi tamamlamak için bizler ulaşarak planınınız oluşturabilirsiniz.

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için Cookie'leri kullanır.
Call Now Button