Skip links
burak toprak 1170x500 1

DEPRESYON NEDİR ?

Depresyon kişinin gündelik yaşamını etkileyen bir beyin hastalığıdır. Normalde bazı zamanlarda gündelik yaşamımızda birkaç saat ya da gün süren mutsuzluk dönemleri yaşayabiliriz. Depresyon normal olarak yaşanan mutsuzluk dönemlerinden farklı bir durumdur. Depresyonda kişi hemen hemen tüm gün süren mutsuzluk, keyifsizlik, hayattan zevk alamama durumu yaşar.

Depresyonda olan kişi için adeta hayatın tadı tuzu kalmamıştır. Sabah mutsuz ya da gergin bir şekilde uyanır ve adeta hiç uyumamış gibi yorgun hissedebilir. Depresyondaki kişi gün içinde gündelik rutin işlerini yapmak istemez, örneğin işe gitmek istemez ya da önceden zevk alarak yaptığı aktivitelere karşı bir ilgi kaybı vardır. Bazı durumlar da yataktan çıkıp lavaboya gitmek bile kişi için çok zordur. Depresyonda ki kişiler bazen gün içinde aşırı uyku hali bazen de geceleri bile uyumakta güçlük çeker. Korkunç kabuslar görmeye başlar ve uykuya dalmakta ya da uykuyu dürdürmekte zorlanır.

Depresyon bazı kişilerin iştahında artışa neden olarak kilo almasına bazı kişiler de ise iştahta azalmaya neden olarak kilo kaybına neden olabilir. Depresyonda ki kişi normalden daha fazla tahammülsüz ve sinirli olabilir, karşısındaki insanlar tarafından anlaşılmayan öfkeli tepkiler verebilirler. Arkadaşları ya da aileni görmek istemeyebilir genellikle yalnız kalmak isterler ve kendilerini evlerine kapatırlar.

Bazı durumlarda küçük bir ses bile onları rahatsız eder. Depresyonda kişinin vücudunda ağrı, sızı, halsizlik durumu gelişebilir. Yapması gereken işler gözünde büyür ve kişi bu işleri yapamayacağı düşünür. Eskiden kolayca yaptığı gündelik işleri gözünde dağ gibi büyür. Dış dünya onun için korkutucu bir hal alabilir, sanki tüm felaketler onu bulacakmış gibi hissedebilir ve kimsenin kendisine yardımcı olamayacağını düşünür.

Depresyon ilerlerse kişi kendi öz saygısını yitirmeye ve kendini değersiz görmeye başlar. Değersizlik düşünceleri gelişen kişi etrafındaki insanlara yük olduğunu düşünmeye başlar. İçinde bulunduğu durumu kavramakta güçlük çekebilir. Gün içinde anlamlandırmadığı göz yaşları ve geleceğe dair ümitsizlik, karamsarlık düşünceleri ile zihni meşguldür.

Depresyonda ki kişi eğer erken dönemde tedavi edilmezse depresif belirtiler giderek şiddetlenir ve kişi kendini eve hapseder, kimseyi görmek istemez ve kişisel bakımını bile yapamaz hale gelebilir. Değersizlik, umutsuzluk, karamsarlık düşüncelerinin hastalığın gidişine hakim olması ile birlikte hayat boş ve anlamsız gelmeye başlar. Depresif düşünceler duruma o kadar hakim olur ki depresyon ağırlaştıkça kişide ölüm ile ilgili konuşmalar, ölüm düşüncesi gelişebilir. Depresyonda ki kişi çıkış yolu bulamayacağına aldanıp kendine zarar verme girişiminde bulunabilir.

Eğer kendinizde yukarıda saydığımız şikayetler varsa bir an önce bir psikiyatri doktoru ile görüşüp muayene olmanızda ve gereken tedavinin bir an önce başlanması içinde bulunduğunuz depresyon döneminde hızlıca çıkmanızı sağlayacaktır. Depresyonun tamamen düzelen bir beyin hastalığı olduğunu unutmayalım. Sağlıklı günler dilerim.

Uzman Dr Burak Toprak
Psikiyatrist

Yorum Yapın

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için Cookie'leri kullanır.
Call Now Button