Skip links
Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde Bağımlılığı Nedir ?

Madde bağımlılığı ciddi sonuçları olan bir beyin hastalığıdır. Kişinin kullanmış olduğu maddenin ilk etkilerini elde edebilmek için giderek daha sık ve fazla miktarda kullanmaya başlar. Giderek artan kullanım nedeniyle neredeyse tüm gün yaptığı diğer aktiviteleri yapmakta zorlanır ve bir süre sonra fiziksel, psikolojik ve sosyal sorunlar yaşamaya başlar.

Madde kullanımı genellikle merakla başlar. Bir kereden bir şey olmaz denilerek kullanılan madde hızlı bir şekilde bazen de sinsice bağımlılığın gelişmesine neden olur. Kişi her kullanım sonrasında pişmanlık yaşamaya ve maddeyi bırakmayı planlar ancak, yoksunluk belirtileri yaşamaya başladığında yeniden maddeyi kullanmayı arzular.

Bağımlılık Yapan Maddeler

  • Esrar
  • Kokain
  • Bonzai
  • Metamfetamin
  • Eroin
  • Ecstasy
  • LSD
  • Mantar

Opioid içeren ilaçalar

  • Bazı uyku ilaçları ve anksiyete için kullanılan ilaçlar
  • Bazı ağrı kesici ilaçlar bağımlılık yapabilmektedir.

Bağımlılık Tedavisi

Bağımlılık tedavisinde öncelikle doktora başvurulmalı, kişinin bağımlı olup olmadığının belirlenmesi, kullandığı maddelerin öğrenilmesi, kaç yıldır ne sıklıkta kullandığının belirlenmesi, ailede bağımlılık öyküsü, başka fiziksel ya da psikolojik hastalığının tespit edilmesi önemlidir.

İlk aşamada ortalama 2 hafta süren detoks sürecinden sonra sürdürüm tedavisinin devam ettirilmesi gerekir. Kişi ilaç tedavisi ile birlikte psikoterapi yöntemleri ile ele alınmalı, bağımlılıkla baş etme stratejileri geliştirilmelidir. Bağımlılık tedavisinde en önemli unsurlardan biri tekrar maddeye başlamamın engellenmesi için risk etmenlerinin belirlenmesi, arkadaş çevresinin değiştirilmesi, sosyal ve aile desteğinin çalıştırılmadı önem arz etmektedir.

Madde Kullanımı Olan Kişilerde Görülen Bazı Belirtiler:

Gözlerde kızarıklık ve kanlanma, göz bebeklerinde büyüme ya da küçülme, iştahta artma ya da azalma, terleme, ağız kuruluğu, kalp atışında hızlanma, saçlarda dökülme, kilo kaybı

Madde Bağımlılığın Görülen Ek Psikiyatrik Bozukluklar

Madde bağımlısı kişilerde depresyon, anksiyete, panik atak, şizofreni, bipolar bozukluk, öfke kontrol bozuklukları gibi psikiyatrik hastalıkların riskinde artış görülmektedir. Bazen ilk madde kullanımı sonrasında da bu tür rahatsızlıklar oluşabileceği gibi bazen uzun bir süreçte bu tür hastalıklar oluşabilir. Bu yüzden madde kullanımı hafife alınmamalıdır ve bağımlılıktan kurtulmak için tedavi sürecine başlamalısınız.

Call Now Button