Skip links
kis depresyonundan kurtulmak

DEPRESYON TEDAVİSİ

 

Depresyon her yaştan insanı etkileyebilen bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Depresyon tanısı öncelikle bir psikiyatri doktoru tarafından kişinin şikayetleri değerlendirilerek konulur. Eğer psikiyatrist gerek görürse tanıyı netleştirmek için bir takım psikolojik testler isteyebilir. Ayırıcı tanıda dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de başka bir fiziksel hastalığa bağlı bir depresyon olup olmadığını değerlendirmektir. Hastanın şikayetelerine yönelik ayırıcı tanı için bir takım laboratuvar tetkiklerinin (kan tahlili, beyin görüntüleme yöntemleri vb.) yapılması gerekebilir. Özelikle depresyona eşlik eden ek bir hastalık varsa bunuda koordineli olarak tedavisinin yapılması gerekir.

İlk muayene sonrasında depresyon teşhisi konduktan sonra ikinci aşama depresyonun şiddetinin belirlenmesidir (hafif, orta, ağır ya da psikotik belirtili). Depresyon şiddetine göre tedavi algoritması oluşturulur.

Depresyonda ilaç tedavileri ile birlikte gereken hastalarda psikoterapinin de sürdürülmesi iyileşmeyi hızlandırmakta ve hastalığın tekrarlanma riski azaltabilmektedir.

İlaç tedavisini yeterli yanıt alınamayan hastalarda TMS Tedavisi, EKT Tedavisi de bir alternatif olabilir.

Özelikle ağır depresyonda, intihar düşüncesi olan hastalarda bir süre hastaneye yatışı gerekebilir.

Depresyon tedavisine uygulanan tedavi protokolü kişiye özgü belirlenmeli ve belli bir süre devam ettirilmelidir.

Depresyonun bilimsel yöntemlerle tamamen düzelen bir rahatsızlık olduğunu unutmayın ve yardım aramaktan vazgeçmeyin.

 

Yorum Yapın

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için Cookie'leri kullanır.
Call Now Button