Skip links
anksiyete blog

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK TEDAVİSİ

 

Teşhis

Obsesif kompulsif bozukluğun teşhisinde

  • Psikiyatrik değerlendirme. Bu, yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen takıntılarınız veya zorlayıcı davranışlarınızı belirlemek için düşüncelerinizi, duygularınızı, belirtilerinizi ve davranış kalıplarınızı doktorunuzla konuşmayı içerir. Eğer izin verirseniz aileniz ya da yakınlarınızla sizinde katılımınızla birlikte şikayeteleriniz değerlendirilir.
  • OKB için tanı kriterleri . Şikayetlerinizin OKB tanı kriterlerinizi karşılayıp karşılamadığını değerlendirmek için bir takım psikolojik testler yapılabilir.
  • Diğer hastalıkların dışlanması: Şikayetlerinize neden olabilecek başka bir fiziksel hastalığınızın olup olamayacağını değerlendirilir.

Teşhis zorlukları

OKB’yi teşhis etmek bazen zordur çünkü semptomlar obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu, anksiyete bozuklukları, depresyon, şizofreni veya diğer akıl sağlığı bozukluklarının semptomlarına benzer olabilir. Hem OKB’ye hem de başka bir akıl sağlığı bozukluğuna sahip olmak mümkündür. Uygun tanı ve tedaviyi alabilmeniz için doktorunuzla ayrıntılı bir görüşme sağlayın. Doktorunuz uygun görürse bir takım testler yaptırın.

Tedavi

Obsesif-kompulsif bozukluk tedavisin ilaçlar, psikoterapi ve TMS Tedavisi uygulanabilmektedir. OKB’nin şiddetine bağlı olarak , bazı kişiler uzun süreli ve yoğun bir tedaviye ihtiyacı duyabilirler.

OKB için iki ana tedavi psikoterapi ve ilaçlardır. Çoğu zaman, tedavi bunların bir kombinasyonu ile en etkilidir.

Psikoterapi

Bir tür psikoterapi olan bilişsel davranışçı terapi (BDT), OKB’si olan birçok insan için etkilidir . BDT tedavisinin bir bileşeni olan maruz kalma ve tepki önleme (ERP), sizi yavaş yavaş korkulan bir nesneye veya takıntıya, örneğin pisliğe maruz bırakmayı ve zorlayıcı ritüellerinizi yapma dürtüsüne direnmenin yollarını öğrenmenizi içerir. ERP çaba ve pratik gerektirir, ancak takıntılarınızı ve zorlamalarınızı yönetmeyi öğrendikten sonra daha iyi bir yaşam kalitesinin tadını çıkarabilirsiniz.

İlaçlar

Bazı psikiyatrik ilaçlar, OKB’nin obsesyonlarını ve kompulsiyonlarını kontrol etmeye yardımcı olabilir . En yaygın olarak, önce antidepresanlar denenir.

İlaçlar: Dikkat edilmesi gerekenler

İşte OKB ilaçları hakkında doktorunuzla görüşmeniz gereken bazı konular :

  • Bir ilaç seçimi. Genel olarak amaç, semptomları mümkün olan en düşük dozda etkili bir şekilde kontrol etmektir. İyi çalışan birini bulmadan önce birkaç ilacı denemek alışılmadık bir şey değil. Doktorunuz semptomlarınızı etkili bir şekilde yönetmek için birden fazla ilaç önerebilir. Bir ilaca başladıktan sonra semptomlarda bir iyileşme fark etmek haftalar ila aylar alabilir.
  • Yan etkiler. Tüm psikiyatrik ilaçların potansiyel yan etkileri vardır. Olası yan etkiler ve psikiyatrik ilaçlar alırken gerekli olan sağlık takibi hakkında doktorunuzla konuşun. Ve rahatsız edici yan etkiler yaşarsanız doktorunuza bildirin.
  • İntihar riski. Çoğu antidepresan genellikle güvenlidir, ancak FDA , tüm antidepresanların, reçeteler için en katı uyarılar olan kara kutu uyarıları taşımasını şart koşar. Antidepresanların ruh halini iyileştirerek uzun vadede intihar riskini azaltma olasılığının daha yüksek olduğunu unutmayın.
  • Diğer maddelerle etkileşimler. Bir antidepresan alırken, aldığınız diğer reçeteli veya reçetesiz ilaçlar, şifalı bitkiler veya diğer takviyeleri doktorunuza bildirin. Bazı antidepresanlar, diğer bazı ilaçları daha az etkili hale getirebilir ve belirli ilaçlar veya bitkisel takviyelerle birlikte kullanıldığında tehlikeli reaksiyonlara neden olabilir.
  • Antidepresanları bırakmak. Antidepresanlar bağımlılık yapmaz, ancak bazen fiziksel bağımlılık (bağımlılıktan farklıdır) oluşabilir. Bu nedenle, tedavinin aniden kesilmesi veya birkaç dozun atlanması, bazen kesilme sendromu olarak adlandırılan yoksunluk benzeri semptomlara neden olabilir. Kendinizi daha iyi hissetseniz bile doktorunuzla konuşmadan ilaçlarınızı almayı bırakmayın – OKB semptomlarında nüks olabilir. Dozunuzu kademeli ve güvenli bir şekilde azaltmak için doktorunuzla birlikte çalışın.

Belirli ilaçları kullanmanın riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun.

Diğer tedavi

Bazen psikoterapi ve ilaçlar OKB semptomlarını kontrol etmek için yeterince etkili değildir . Tedaviye dirençli vakalarda başka seçenekler de sunulabilir:

  • Yoğun ayakta tedavi ve yatılı tedavi programları. ERP terapi ilkelerini vurgulayan kapsamlı tedavi programları, semptomlarının şiddeti nedeniyle işlev görmekte güçlük çeken OKB hastaları için yararlı olabilir. Bu programlar genellikle birkaç hafta sürer.
  • Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS). FDA , geleneksel tedavi yaklaşımlarının etkili olmadığı yetişkinlerde OKB’yi tedavi etmek için özel bir tedavi yöntemi olan TMS Tedavisini onayladı . TMS , OKB semptomlarını iyileştirmek için beyindeki sinir hücrelerini uyarmak için manyetik alanlar kullanan invazif olmayan bir prosedürdür . Bir TMS seansı sırasında, alnınızın yakınında kafa derinize karşı bir elektromanyetik bobin yerleştirilir. Elektromıknatıs, beyninizdeki sinir hücrelerini uyaran manyetik bir darbe gönderir.

 

Yorum Yapın

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için Cookie'leri kullanır.
Call Now Button