Skip links
madde bagimliligi 2

Bağımlılık Tedavisinde Başarılı Olduğu Kanıtlanmış 6 Tedavi Yöntemi

 

Bağımlılık tedavisinde uygulanan yöntemler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.  Tedaviler kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Suistimal ettiğiniz maddeye, ihtiyacınız olan bakım düzeyine, kişisel zihinsel sağlık ihtiyaçlarınıza veya karşılayabileceğiniz sağlık hizmeti seçeneklerine bağlı olarak sizin için en iyi olan tedaviyi seçebilirsiniz. Hastaları iyileşme yolunda başarılı bir yola sokan en yaygın bağımlılık tedavilerinden bazıları şunlardır.

Detoksifikasyon

Tıbbi destekli detoks, vücudunuzdaki bağımlılık yapıcı maddelerden güvenli bir ortamda kurtulmanızı sağlar. Detoksifikasyon çoğunlukla yararlı olmaktadır çünkü bazen madde yoksunluğu hoş olmayan ve hatta yaşamı tehdit eden fiziksel semptomlara neden olabilir. Detoks, tek başına bağımlılığın altında yatan davranışsal nedenleri tedavi etmediği için tipik olarak diğer terapilerle birlikte uygulanmalıdır.

Psikoterapi

EMDR Terapisi, Şema terapi, Bilişsel Davranışçı Terapiler önemli (BDT) bir tedavi aracıdır, çünkü yeme bağımlılığı, alkol bağımlılığı ve reçeteli ilaç bağımlılığı dahil birçok farklı bağımlılık türü için kullanılabilir. BDT, sağlıksız davranış kalıplarınızı tanımanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tetikleyicileri tanımlamayı ve başa çıkma becerilerini geliştirmeyi öğrenmenize de yardımcı olabilir. BDT, diğer terapötik tekniklerle de birleştirilebilir.

12 Basamaklı Program

Alkol ve madde bağımlılığını tedavi etmek için on iki aşamalı kolaylaştırma terapisi (“12 aşamalı programlar”) kullanılabilir. Bağımlılığın sosyal, duygusal, ruhsal ve fiziksel olabilen çeşitli olumsuz sonuçları olduğunun kabulünü içeren bir grup terapisidir. Bu tür terapi kabullenme ile başlar, daha sonra daha yüksek bir güce teslim olmaya devam eder ve sonunda tutarlı grup toplantılarına katılmaya geçer. Popüler Adsız Alkolikler gibi programlar, tartışma ve karşılıklı destek için grup toplantılarını kullanır.

Genel İlaç Tedavileri

İlaç, davranışsal terapilerle birleştirildiğinde iyileşmede önemli bir rol oynayabilir. Bazı ilaçlar, istekleri azaltmak, ruh halini iyileştirmek ve bağımlılık yapan davranışları azaltmak için kullanılabilir. İlaç tedavileri ile hem bağımlılığa bağlı yoksunluk, istek azaltılmakta hemde bağımlılık ile birlikte seyreden depresyon, anksiyete, öfke kontrol bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklar tedavi edilmektedir.

Bağımlılığa Yönelik İlaç Tedavileri

Özellikle son yıllarda kullanılmaya başlayan bazı maddeler için geliştirilmiş spesifik ilaç tedavilerinden yararlanılmaktadır.

TMS TEDAVİSİ

TMS tedavisi hem madde istediğini azaltabilmekte hemde bağımlılık ile birlikte kişide var olan depresif duygu durumu düzeltebilir. Hem şikayetlerin şiddetini azaltmada hem de tedavi direncini ortadan kaldırmada etkili olabilmektedir. Eğer kişide şiddetli aşermeler, depresyon ve takıntılı düşünceler söz konusuysa TMS tedavisi önerilebilmektedir.

 

Yorum Yapın

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için Cookie'leri kullanır.
Call Now Button